پرومتیوم یکی از عناصر شیمیایی جدول تناوبی میباشد که نماد آن Pm و عدد اتمی آن 61 میباشد.

خصوصیات قابل توجه
پرومتیوم یک ساتع کننده بتا بوده و اشعه های گاما از خود ساتع نمیکند. با این حال ذره بتا که به عناصری با عدد اتمی بالا برخورد میکند میتواند اشعه ایکس تولید کند. امروزه اطلاعات زیادی در خصوص ویژگیهای فلز پرومتیوم در دست نیست. تنها میدانیم که دو حالت چند شکلی از آن وجود دارد و نمکهای پرومتیوم در تاریکی یک نور آبی کمرنگ یا سبز از خود ساتع میکنند که این به دلیل خاصیت رادیو اکتیوی بالای آن میباشد.

...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه سی ام تیر 1388ساعت 14:14 توسط محمد علی زینلی |

ساماریوم یکی از عناصر شیمایی جدول تناوبی است که نماد آن Sm و عدد اتمی آن 62 میباشد.
خصوصیات قابل توجه

ساماریوم از خاکهای فلزی نادر است که درخشش نقره ای براقی دارد. در هوا به مقدار قابل توجه ای پایدار است در هوا در 150 درجه آتش میگیرد و سه کریستال فلزی آن نیز وجود دارد که در دمای 734 و 922 درجه تغییر میکند.


کاربردها

کاربردهای ساماریوم عبارتند از :

  • نوردهی کربن آرکی در صنعت تصاویر متحرک.
  • تغلیظ کریستالهای CaF2 برای استفاده در لیزرهای چشمی

...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه سی ام تیر 1388ساعت 14:12 توسط محمد علی زینلی |

اروپیم عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی با نشان Eu و عدد اتمی 63 قرار دارد.

خصوصیات قابل توجه
اروپیم واکنش گرترین عنصر خاکی کمیاب است ؛ در هوا به سرعت اکسید شده و از نظر واکنش با آب مانند کلسیم است.اروپیم مثل سایر عناصر خاکی کمیاب ( بجز لانتانیم) در هوا تقریبا" بین °150تا °180 محترق می شود.این عنصر به سختی سرب بوده و تا اندازه زیادی چکش خوار است.

کاربردها
اگرچه اروپیم برای ساخت لیزرها به برخی ازپلاستیکها افزوده می شود، هیچ کاربرد تجاری برای فلز اروپیم وجود ندارد. همچنین به علت توانایی آن در جذب نوترون استفاده ازآن در رآکتورهای اتمی در دست بررسی است. اکسید اروپیم (Eu2O3) در تلویزیون بعنوان فسفر قرمز(ماده فروزنده قرمز) و فسفرهای با پایه ایتریم کاربرد وسیعی دارد .

اروپیم

...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه سی ام تیر 1388ساعت 14:9 توسط محمد علی زینلی |

گادولینیم عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی دارای نشان Gd و عدد اتمی 64 می باشد.

خصوصیات قابل توجه


گادولینیم فلز خاکی کمیاب نقره ای رنگ ، چکش خوار و قابل انعطافی است که دارای درخششی فلزی می باشد. این عنصردر دمای اتاق به صورت ذرات آلفای نزدیک به هم بلورین می شود ؛ وقتی آنرا تا 1508 درجه کلوین حرارت دهند به شکل ذرات آلفای خود که دارای ساختارمکعبی body-centered است تغییر شکل می یابد.
گادولینیم بر خلاف سایر عناصر خاکی کمیاب نسبتاً در هوای خشک پایدار است ؛ با این حال به سرعت در هوای مرطوب کدر شده و تولید اکسید چسبنده ناپایداری می کند که منتشر شده و در معرض سطح بیشتری برای اکسیداسیون قرار می گیرد.گادولینیم به آرامی با آب واکنش کرده و در اسید های رقیق محلول می باشد.
بعلاوه این عنصردر بین تمتمی عناصر شناخته شده ، بالاترین واکنش سنجی جذب حرارتی نوترون را دارا می باشد ( 49000 بارن) اما سوخت سریع آن ، استفاده از این عنصر را در میله کنترل هسته ای محدود نموده است .
گادولینیم زیر دمای بحرانی 083/1 کلوین به یک ابررسانا تبدیل می شود؛ در دمای اتاق شدیداً مغناطیسی بوده و در واقع بجز فلزات واسطه دوره چهارم، تنها فلزی است که خصوصیات فرومغناطیسی را بروز می دهد .

...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه سی ام تیر 1388ساعت 14:6 توسط محمد علی زینلی |

تربیم عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی دارای نشان Tb و عدد اتمی 65 می باشد.

خصوصیات قابل توجه

تربیم فلز خاکی کمیاب و خاکستری رنگی است که قتبل انعطاف و چکش خوار بوده و به قدری نرم است که با چاقو بریده می شود.تا حد قابل قبولی در هوا پایدار است و دارای دو دگرگونی بلورین و درجه تغییر شکل 1289 درجه سانتیگراد می باشد.

کاربردهــــــا

تربیم به فلورید کلسیم ، تنگستیت کلسیم و مولیبدیت استرانتیم افزوده می شود که در ابزار حالت جامد وبعنوان تثبیت کننده های بلورین پیلهای سوختی در دماهای بالا و به همراه ZrO2 عمل می کنند.بعلاوه تربیم در آلیاژها و ساخت وسایل برقی بکار می رود و اکسید آن دارای توانایی جهت فعال نمودن فسفر سبز موجوددرلامپ مهتابی و لامپ تصویر تلویزیونهای رنگی می باشد.

...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه سی ام تیر 1388ساعت 13:59 توسط محمد علی زینلی |

دیسپروزیم عنصر شیمیایی است که با نشان Dy و عدد اتمی 66 در جدول تناوبی قرار دارد.

خصوصیات قابل توجه

دیسپروزیم عنصر خاکی کمیابی است که دارای رنگ نقره ای درخشان و در حرارت اطاق نسبتا" پایدار است اما به سرعت در اسیدهای معدنی رقیق یا غلیظ حل شده و هیدروژن آزاد می کند.این عنصر به قدری نرم است که با چاقو بریده شده و اگر زیاد گرم نشود بدون جرقه تراشیده می شود. ویژگیهای دیسپروزیم حتی با مقادیر بسیار کمی ناخالصی تحت تاثیر قرار می گیرد.

کاربردها

از دیسپروزیم به همراه وانادیم و عناصر دیگر در ساخت مواد لیزر استفاده می شود؛ قابلیت جذب بالای نوترون حرارتی و نیز نقطه ذوبش ،موجب کاربرد آن در میله های کنترل اتمی شده. ازاکسید دیسپروزیم ( نام دیگر آن dysprosia است) به همراه ترکیبات چسبناک نیکل که در بمباران طولانی مدت نوترون بی هیچ افزایش یا کاهشی به آسانی نوترون جذب می کنند، درمیله های ...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه سی ام تیر 1388ساعت 13:56 توسط محمد علی زینلی |

هولمیم عنصر شیمیایی است که با نشان Ho و عدد اتمی 67 در جدول تناوبی وجود دارد.هولمیم در گروه لانتانیدها قرار داشته و عنصری فلزی ، تا حدودی نرم وچکش خوارو به رنگ سفید خاکستری است.هولمیم درهوای خشک و در دمای اطاق ،عنصری پایدار می باشد.این فلز خاکی کمیاب در کانیهای مونازیت و گادولینیت وجود دارد.

خصوصیات قابل توجه

هلیم ، عنصر فلزی خاکی سه ظرفیتی است که در بین تمامی عناصر طبیعی ، دارای بیشترین گشتاورمغناطیسی (B6/10) بوده و خصوصیات مغناطیسی غیرعادی دیگری نیز دارد.در صورت ترکیب با ایتریم ، ترکیبا تی به شدت مغناطیسی تولید می کند.
هولمیم عنصری نسبتا" نرم و چکش خوار است که در هوای خشک و در فشار و دمای معمولی، تا حدودی پایدار و در برابر فرسایش مقاوم است اما در هوای مرطوب و در دمای زیاد به سرعت اکسیده می شود(اکسیدی به رنگ زرد کم رنگ تولید می کند).هلیم در حالت خالص خود دارای درخشش نقره ای رنگ فلزی می باشد.

...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه سی ام تیر 1388ساعت 13:53 توسط محمد علی زینلی |

اربیم عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی با نشان Er وجود داشته و دارای عدد اتمی 68 می باشد.اربیم، فلز کمیاب خاکی لانتانید و نقره ای رنگی است که به همراه چندین عنصر کمیاب دیگر در گادولینیت معدنی در Ytterby واقع در سوئد وجود دارد.

خصوصیات توجه قابل

فلز اربیم خالص عنصری سه ظرفیتی ،چکش خوار،نرم ودر هوا تا حدی مقاوم است به طوریکه به سرعت سایر فلزات کمیاب اکسیده نمی شود. نمک آن به رنگ سرخ بوده و طیفهای جذب مشخص و خاصی را در نور مرئی ، فرا بنفش و نزدیک مادون قرمز بوجود می آورد.بجز این موارد اربیم بیشتر همانند سایر فلزات خاکی کمیاب است. سسکوئی اکسید آن erbia نامیده می شود.خصوصیات اربیم تا حدی توسط نوع و مقادیر ناخالصی موجود تعیین می گردد.این عنصر فاقد هرگونه نقش بیولوژیکی شناخته شده ای است اما برخی بر این باورند که اربیم موجب فعال شدن متابولیسم می شود.

...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه سی ام تیر 1388ساعت 13:49 توسط محمد علی زینلی |

ایتربیم یکی از عناصر شیمیایی جدول تناوبی است که نماد آن Yb و عدد اتمی آن 70 می‌باشد. فلزی سبک و براق است که از عناصر کمیاب زمین بوده و در گروه لانتانیدها قرار دارد و در معادن Monazite ، Gadolinite و xenotime یافت می‌شود. گاهی اوقات از این عنصر با ایترویم و دیگر عناصر هم خانواده‌اش در فلزات خاصی استفاده می‌شود. ایتربیوم مخلوطی از هفت ایزوتوپ پایدار است.

تاریخچه

ایتربیوم از کلمه Ytterby گرفته شده که شهری در سوئد بوده است و توسط شیمیدان سوئدی به نام "Jean de Margnac" در سال 1878 کشف شد. Marignac ترکیب جدیدی در زمین پیدا کرد و آنرا به عنوان Erbia شناخت و نامش را Ytterbia گذاشت. او تصور میکرد که Ytterbia جزئی از عنصر جدیدی است که Ytterbium نام دارد که در واقع اولین عنصر کمیابی بود که کشف شده بود.

...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه سی ام تیر 1388ساعت 13:38 توسط محمد علی زینلی |

لوتتیم ، عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی دارای نشان Lu و عدد اتمی 71 می‌باشد. لوتیتم که عنصر فلزی گروه عناصر خاکی کمیاب است، در طبیعت معمولا" به همرا ه ایتریم یافت می‌شود و گاهی اوقات در آلیاژهای فلزی بکار رفته و در فرآیندهای مختلف ، نقش کاتالیزور دارد.

تاریخچـــــــــه

لوتیتم ( از واژه لاتین Lutetia به معنی پاریس) در سال 1907 توسط "Georges Urbain" شیمیدان فرانسوی و "Baron Carol Auer von Welsbach" کانی‌شناس اتریشی مستقلا" کشف شد. هر دوی آنها این عنصر را در ناخالصی موجود در ایتریم معدنی کشف نمودند که به عقیده "Jean Charles Galissard de Marignac" شیمیدان سوئیسی ( و بیشتر شیمیدانان دیگر ) تماما" متشکل از ایتربیم بود.

...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه سی ام تیر 1388ساعت 13:36 توسط محمد علی زینلی |

هافنیم عنصری فلزی به رنگ خاکستری تیره نقره ای درخشان با ساختار هگزاگونال می باشد . این عنصر 1923 توسط Dirk Coster, Georg von Hevesy دانشمند ان دانمارکی کشف گردید .اکثر کانیهای زیرکونیم 1 تا 30% هافنیم دارند .
سالها قبل از کشف این عنصر در سال 1932 هافنیم در گونه های مختلف کانی ها و کنسانتره آنها وجود داشته است . در تئوری بوهر پیش بینی می شد که عنصر همراه با زیرکونیم می باشد . نهایتاً به وسیله تجزیه اسپکتروسکوپی x-ray در نروژ بدست آمد . بیشتر کانی های زیرکونیم دربرگیرنده 1 تا 5 درصد هافنیم می باشند .
این عنصر از طریق تبلور مجدد فلورید آمونیم یا پتاسیم از زیرکونیم توسط von Hevesey و Jantzen جداسازی شد . تقریباً همه گونه های فلزهافنیم که تهیه شده از واکنش تتراکلرید با منیزیم و یا سدیم ساخته می شوند . میزان ناخالصی موجود در زیرکونیم خواص آن را تحت تأثیر خود قرار می دهد .
از تمام عناصر زیرکونیم و هافنیم از سخترین ...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه سی ام تیر 1388ساعت 13:33 توسط محمد علی زینلی |

تانتالم ( سابقا" تانتالیم نامیده می‌شد ) عنصر شیمیایی است که با نشان Ta و عدد اتمی 73 در جدول تناوبی وجود دارد. تانتالم که فلز انتقالی براق ، سخت ، کمیاب و به رنگ آبی خاکستری است، به‌شدت در برابر فرسایش بوسیله اسید مقاوم بوده ، در کانی تانتالیت وجود دارد. تانتالم چون با مایعات بدن واکنش نمی‌کند، در وسایل جراحی و پیوندها بکار می‌رود.

تاریخچــــــــــه

تانتالم ( واژه یونانی Tantalos، ویژگی اسطوره‌شناسی ) در سال 1802 توسط "Anders Ekeberg" در سوئد کشف شد و در سال 1820، بوسیله "Jons Berzelius" جداسازی شد. بسیاری از شیمیدانان معاصر تا سال 1844 تصور می‌کردند نیوبیم و تانتالم عناصری مشابه هستند تا اینکه پس از سال 1866 محققان اثبات کردند اسیدهای نیوبیم و تانتالم ترکیباتی متفاوت می‌باشند.
...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه سی ام تیر 1388ساعت 13:29 توسط محمد علی زینلی |

تنگستن ( نام سابق آن wolfram) عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی دارای نشان W و عدد اتمی 74 می باشد. تنگستن که عنصری است بسیار سخت و سنگین ، جزء فلزانتقالی و به رنگ خاکستری مایل به آبی تا سفید در سنگهای معدن بسیاری از جمله ولف رامیت و شیلیت یافت شده و از نظر خصوصیات فیزیکی نیرومند خود قابل توجه است.از نوع خالص آن بیشتردر مصارف الکتریکی استفاده می شود اما ترکیبات و آلیاژهای فراوان آن کاربردهای بسیار زیادی دارد( بارزترین آنها افروزه های لامپ و آلیاژهای دیرگداز عصر فضا است).

خصوصیات قابل توجه

تنگستن خالص به رنگ خاکستری مایل به آبی تا فلز سخت سفید رنگ می باشد. اگر خلوص آن زیاد باشد می توان آنرا با اره آهن بر برید( اگر ناخالص باشد شکننده و کار با آن دشوار است) در غیر این صورت باید با آختن ، ورزیدن یا روزن رانی با آن کار کرد.این فلز در دمای بالای 1650 درجه سانتیگراد بالاترین نقطه ذوب (c3422) پایین ترین فشار بخار و بیشترین مقاوت کششی را در بین تمامی فلزات دارا می باشد.مقاومت آن در برابر فرسایش هم بسیار خوب است و فقط اسیدهای معدنی تاحدی آنرا تحت تاثیرقرار می دهند. فلز تنگستن اگر در معرض هوا قرار بگیرد یک اکسید محافظی را تشکیل می دهد. اگر مقدار کمی از آن با فولاد آلیاز شود استحکام آنرا تا حد زیادی افزایش می دهد.

...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه سی ام تیر 1388ساعت 13:27 توسط محمد علی زینلی |

رنیوم ، یکی از عناصر شیمیایی جدول تناوبی است که نماد آن ، Re و عدد اتمی آن ، 75 می‌باشد. Rhenium یک فلز انتقالی و چند ظرفیتی است که رنگ نقره‌ای مایل به سفید داشته ، از فلزات سنگین و نادر است. این عنصر از نظر شیمیایی همانند منگنز بوده و در برخی آلیاژها بکار برده می‌شود. Rhenium به‌صورت یک محصول جانبی در پالایش مولیبدنوم بدست می‌آید و آلیاژ Rhenium-Molybdenum یک ابر رسانا می‌باشد. این عنصر آخرین عنصری است که در طبیعت بوجود می‌آید.

تاریخچه

Rhenium آخرین عنصر طبیعی بود که کشف شد. این عنصر در سال 1925 ، توسط "Wlater Noddack" و "Ida Tacke" و "Otto Berg" در آلمان کشف شد. آنها بیان کردند که توانسته‌اند عنصری را از پلاتین در معدن Columbite جدا کنند. آنها این عنصر را در Gadolinite و Molybdenite نیز یافتند. در سال 1928 آنها توانستند که یک گرم از این عنصر را از 660 کیلوگرم Molybdenite استخراج کنند.
...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه سی ام تیر 1388ساعت 13:25 توسط محمد علی زینلی |

اوسمیوم ، یکی از عناصر شیمیایی جدول تناوبی است که نماد آن Os و عدد اتمی آن 76 می‌باشد. یک فلز انتقالی سخت و شکننده به رنگ آبی متمایل به خاکستری یا آبی مایل به سیاه از خانواده پلاتین می‌باشد. اوسمیوم اگر سخترین فلز نباشد یکی از سخترین فلزهاست که در بعضی آلیاژها همراه پلاتین و ایریدیوم استفاده می‌شود. اوسمیوم به صورت غیرترکیبی به صورت آلیاژ در سنگ معدن پلاتین یافت می‌شود و تترواکسید آن برای رنگی کردن بافتها ( در آزمایشگاهها ) و در انگشت نگاری استفاده می‌شود. آلیاژهای اوسمیوم در نوک خودکارهای ساچمه‌ای و نقاط تماس الکتریکی و مواردی که نیاز به دوام و سختی بالایی دارند، استفاده می‌شود.

تاریخچه

اوسمیوم که یونانی آن osme به معنی رایحه می‌باشد. در سال 1803 توسط "Smithson Tennant" در لندن به همراه ایریدیوم در کنار عمل حل پلاتین در تیزاب سلطانی ( Aqua Regia ) کشف شد.

...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه بیست و نهم تیر 1388ساعت 13:53 توسط محمد علی زینلی |

ایریدیم یکی از عناصر شیمیایی جدول تناوبی است که دارای نشان Ir و عدد اتمی 77 می باشد.ایریدیم عنصری سنگین ، بسیار سخت ، شکننده و فلز واسطه سفید رنگ از خانواده پلاتین می باشد که در آلیاژهای بسیار محکم که تحمل حرارتهای بالا را دارد بکار می رود .این عنصر در آلیاژهای طبیعی با پلاتین و اسمیم وجود دارد.ایریدیم چون مقاوم ترین عنصر در برابر فرسایش بوده و نیزبه علت ارتباط آن با انقراض دایناسورها از اهمیت خاصی برخوردار است. این عنصر در دستگاههای پر حرارت ، اتصالات برقی و بعنوان عامل سخت کننده برای پلاتین مورد استفاده قرار می گیرد.

خصوصیات قابل توجه

ایریدیم که فلزی از خانواده پلاتین می باشد مانند پلاتین سفید رنگ است اما اثری از زرد کم رنگ در آن وجود دارد.به سبب سختی و شکنندگی بسیار زیاد این عنصر ، برش ، شکل دادن و کار با آن دشوار است.ایریدیم مقاوم ترین فلز شناخته شده در مقابل فرسایش به حساب می آید.
...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه بیست و نهم تیر 1388ساعت 13:51 توسط محمد علی زینلی |

پلاتین ، یکی از عناصر شیمیایی جدول تناوبی است که علامت آن Pt بوده و عدد اتمی آن 78 می‌باشد. پلاتین یک فلز انتقالی خاکستری مایل به سفید که هادی جریان الکتریسیته بوده ، قابل انعطاف ، سنگین و بسیار باارزش است بوده و در مقابل خورده شدن و اکسیداسیون مقاوم بوده و در برخی از معادن مس و نیکل یافت می‌شود. از پلاتین در جواهرات , تجهیزات آزمایشگاهی ، اتصالات الکتریکی ، دندانپزشکی و دستگاه ضد آلودگی در اتومبیل استفاده می‌شود.

تاریخچه

پلاتین از واژه اسپانیولی Platina که به معنی نقره کوچک می‌باشد، گرفته شده است. سالهای زیادی است که پلاتین طبیعی و پلاتین غنی شده آلیاژی شناخته شده است. این فلز توسط سرخپوستهای کلمبیایی استفاده می‌شده است و اولین مرجع اروپایی به پلاتین در سال 1557 در نوشته‌های انسان‌شناس ایتالیایی " Julius Caesar Scaliger" دیده می‌شود که از آن ، به‌عنوان یک فلز اسرار آمیز که از معادن آمریکای مرکزی بین Darién ( پاناما ) و مکزیک استخراج شده و نیز گفته شده است: "تا کنون حتی با هنرهای اسپانیایی ها هم غیر قابل ذوب است."

...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه بیست و نهم تیر 1388ساعت 13:47 توسط محمد علی زینلی |

طلا عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی با نشان Au ( لاتین aurum) و عدد اتمی 79 وجود دارد. طلا فلزی است نرم، براق،زرد رنگ،چکش خوار، قابل انعطاف ( سه ظرفینتی و یک ظرفیتی) و فلز واسطه که با بیشتر عناصر شیمیایی واکنش ندارد و تنها بوسیله کلر و تیزاب سلطانی( آمیزه ای از اسید نیتریک و اسید هیدروکلریک) مورد حمله قرار می گیرد.این فلز عمدتا" به شکل آزاد و بصورت تکه هایی در سنگها و رسوبهای آبرفتی وجود دارد و یکی از فلزات ضرب سکه می باشد .طلا در بسیاری از کشورها بعنوان معیار ارزش پول بکارمی رود همچنین در جواهرات ، دندانپزشکی و الکترونیک مورد استفاده قرار می گیرد.

خصوصیات قابل توجه

طلا عنصر فلزی است که کلا" به رنگ زرد دیده می شود اما اگر به دقـت جدا شود می تواند سیاه، قرمز سیریا ارغوانی باشد.شاید بتوان گفت این فلز زیباترین عنصر و چکش خوار ترین و قابل انعطاف ترین فلز شناخته شده است.در واقع یک اونس طلا را می توان با چکش کاری به یک ورقه 300 فوت مربع تبدیل نمود.طلا که فلزی نرم می باشد برای استحکام بیشتر اغلب با فلزات دیگر آلیاژ می شود.
...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه بیست و نهم تیر 1388ساعت 13:45 توسط محمد علی زینلی |

جیوه که آنرا سیماب( quicksilver) هم می نامند عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی دارای نشان Hg و عدد اتمی 80 می باشد. جیوه که فلزی سبک ، نقره ای ، سمی و جزء عناصر واسطه است ، یکی از دو عنصری می باشد که در دماهای معمولی اتاق حالت مایع دارند ( فلز دیگر برم است) و در دماسنجها ، فشارسنجها و سایر وسایل علمی کاربرد دارد.جیوه عمدتا" بوسیله کاهش از ماده معدنی cinnabar( سولفور جیوه) بدست می آید.

خصوصیات قابل توجه

جیوه فلزی سنگین ، نقره ای رنگ ، یک ظرفیتی یا دو ظرفیتی است که هادی ضعیفی برای گرما اما هادی مناسبی برای الکتریسیته می باشد و تنها فلزی است که در دمای اتاق به حالت مایع است ( مایعی مات و درخشان).
جیوه به راحتی وتقریبا" با تمامی فلزات معمولی از جمله طلا و نقره آلیاژ می سازد ( بجز آهن) که به هر کدام از این آلیاژها ملغمه «amalgam ) می گویند.
...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه بیست و نهم تیر 1388ساعت 13:38 توسط محمد علی زینلی |